Cintorínska 4, 900 28, Zálesie        +421 948 162 900

OČKOVANIE


Iným slovom vakcinácia, znamená vpichnutie očkovacej látky do tela, za účelom navodenia aktívnej imunity voči patogénom, ktoré sú vo vakcíne obsiahnuté. Väčšinou je to zmes viacerých pôvodcov infekčných chorôb, ktoré sú rôzne pre jednotlivé živočíšne druhy. Môžu byť úplne usmrtené, alebo len oslabené, a preto niektoré očkovacie látky môžu dokonca vyvolať mierne príznaky ochorenia proti ktorému sa očkuje. Očkovať sa môžu iba zdravé zvieratá bez aktívne prebiehajúceho horúčkového ochorenia s funkčným imunitným systémom, zbavené vnútorných parazitov, samice mimo obdobia ruje a gravidity. Čo sa týka očkovacej schémy, väčšinou platí, že prvé očkovanie mláďat sa začína vo veku 6 až 9 týždňov s reaplikáciou o 3-4 týždne. To isté platí pri dospelých zvieratách, ktoré ešte nikdy neboli očkované, alebo sa očkuje nejaká nová očkovacia látka proti niektorej ďalšej chorobe než obsahuje bežná vakcína. Ďalšie aplikácie už nasledujú v jednoročnom intervale. Besnota je v tomto unikátna tým, že ju stačí revakcinovať až po roku a v ďalších rokoch len tak často ako uvádza výrobca konkrétnej vakcíny, čo môže byt za 1 až 3 roky.

Minimálny interval medzi jednotlivými vakcínami je 2 týždne. V prípade, že sa zvieratko nedostaví k pravidelnej ročnej revakcinácii na čas a presiahne interval 13 mesiacov, malo by sa očkovanie zopakovať o 3-4 týždne. Treba tiež počítať s tým, že chránenosť organizmu v prípade prvého očkovania  nenastáva okamžite po opustení ambulancie, ale vyvinie sa do dvoch týždňov po ukončení primovakcinácie. V prípade každoročnej revakcinácie v termíne len predlžujeme imunitu, ktorá už je nastolená.

Výnimka je vakcína proti kotercovému kašľu aplikovaná do nosnej dierky, ktorá navodzuje imunitu už o 3 dni po prvej dávke a stačí revakcinovať každoročne.

Ako to prebieha:

Zvieratko sa vždy pred očkovaním vyšetrí, či neprejavuje niektoré z príznakov oslabenia organizmu, pri ktorom by bolo očkovanie nevhodné, aplikuje sa vpichom pod kožu očkovacia látka, v objeme vždy 1ml pre akúkoľvek veľkosť pacienta. Miesto vpichu sa nedezinfikuje aby sa predišlo inaktivácii očkovacej látky dezinfekčným činidlom.

Majiteľ je oboznámený o možných nežiaducich účinkoch vakcíny. Najnebezpečnejšia je anafylaktická reakcia, čiže veľmi rýchla a celková alergická reakcia organizmu s rozvojom šoku. Nastáva do 10 až 30 minút a to je čas kedy sa majiteľ so zvieratkom ešte zdržiavajú v priestoroch ambulancie či v blízkom okolí, a teda je možný promptný zásah zo strany lekára. Oneskorená alergická reakcia môže nastať do niekoľkých hodín (väčšinou 4-6) po očkovaní a prejavuje sa opuchom viečok, papuľky, či celkovej žihľavky. Tieto zmeny už nie sú život ohrozujúce a dajú sa efektívne riešiť antihistaminikami. Menej časté býva vracanie, hnačka, celková slabosť, mierna horúčka, či bolesť v mieste vpichu. Niekedy v mieste očkovania vznikne nebolestivá hrčka do veľkosti lieskového orecha, ktorá sama do dvoch týždňov vymizne.

 

PES

Základné očkovanie psa

Šteňatá

Najskorší vek prvého očkovania šteniat je päť  týždňov, a to u jedincov ohrozených parvovirózou, v prostredí s nepriaznivou nákazovou situáciou.

Bežne sa začína s očkovaním  vo veku 6 – 9 týždňov. Ako prvú dostanú najmladšie šteniatka vakcínu proti psinke a parvoviróze, neskôr sa nadväzuje kombinovanou vakcínou s obsahom antigénov navyše proti, parainfluenze, hepatitíde a leptospiróze, ktorá sa o ďalšie  3- 4 týždne revakcinuje.  

V rámci poslednej návštevy sa vakcinuje besnota, pričom musí byť šteniatko aspoň 12 týždňov staré.

Besnota sa po pri movakcinácii zaočkuje ešte o rok, a potom tak často ako uvádza vyýrobca na konkrétnej vakcíne, čo môže byť interval 1 až 3 roky.

Juniori/dospelé psi                                                

Ak má v čase primovakcinácie zviera aspoň 16 týždňov dostane kompletnú vakcínu, ktorá sa o 3-4 týždne raz revakcinuje.

Vymenované ochorenia  (psinka, parvoviróza, parainfluenza, hepatitída, leptospiróza, besnota) sú obsiahnuté v základnom očkovaní, ktoré dostáva každý pes.


Nadštandardné očkovanie u psa

Prospešnosť niektorého nadštandardného očkovania sa určí podľa konkrétneho zvieratka, jeho rizikovej kategórie, životného štýlu a prostredia.

Infekčná laryngotracheitída (kotercový kašeľ)

Existujú dva tipy vakcíny s rozšíreným spektrom patogénov vyvolávajúcich kotercový kašeľ u psa. Jedna z nich sa aplikuje štandardne pod kožu, po revakcinácii o 3-4 týždne navodzuje imunitu po dobu jedného roka. Druhá možnosť je vakcína , ktorá sa vstrekne do nosnej dierky. Jedná dávka vytvorí imunitu na celý rok. Jej veľkou  výhodou, je navodzovať slizničnú imunitu sprostredkovanú IgA protilátkami, a teda presne v mieste vstupu infekcie do organizmu- sliznice horných ciest dýchacích.

Lymská borelióza

Je to kliešťom prenosné ochorenie spôsobované baktériou Borelia Burgdorferi. Prejavuje sa najčastejšie krívaním v dôsledku zápalu jedného a viacerých kĺbov, sprevádzané horúčkou.  Veľa infikovaných zvierat však nikdy nejaví  známky ochorenia.  Vakcína sa musí po primovakcinácii o 3-4 týždne revakcinovať aby vznikla imunita po dobu jedného roka. Začať s očkovaním proti borelióze je vhodné ešte pred sezónou výskytu kliešťov, teda v zime.

Tetanus

Je to veľmi zriedkavé ochorenie u psa. Zvýšené riziko je u zvierat žijúcich v kontakte s koňmi , ktorých trus môže v zvýšenej mierne obsahovať pôvodcu ochorenia.  Tetanus vzniká infekciou otvorenej rany spórami baktérie Clostridium Tetani, ktoré následne vyklíčia a produkujú nervový toxín. Vakcína sa aplikuje do svalu, treba ju o 3-4 týždne zopakovať aby navodila imunitu na 2 roky.

 Trichofytóza

Je to plesňové ochorenie kože, spôsobované niekoľkými typmi  húb.  Infekcia  jednou  z nich, Microsporum  canis sa dá predchádzať a liečiť pomocou vakcíny. Očkujú sa zvieratá staršie ako 2 mesiace, podaním 2 dávok s odstupom 21 dní. Takto navodená imunita trvá jeden rok. Pri terapeutickom očkovaní je možné podať tretiu dávku s 21 dňovým odstupom.

Herpesviróza

Infekcia gravidnej sučky Herpes vírusom môže spôsobiť  chorobnosť až smrť u plodov/novo narodených šteniat. Prevencia je možná podaním vakcíny proti Herpes vírusu počas ruje potenciálnej matky, a následne pred pôrodom. Takýto postup sa má opakovať počas každej gravidity na dosiahnutie imunity. 

Povinné očkovanie psa/mačky/fretky

Besnota je jediné ochorenie, proti ktorému je nariadená povinná vakcinácia. Je to z dôvodu možného prenosu tohto smrteľného ochorenia na človeka. Očkujú sa mláďatá staršie ako 3 mesiace. Následná revakcinácia o rok navodí dlhodobejšiu imunitu, a preto sa pokračuje v očkovaní podľa konkrétnej použitej vakcíny raz za 1- 3 roky.


MAČKA

Základné očkovanie mačiek

Mačiatka/dospelé mačky

V dôsledku možnej interakcie vakcíny s materskými protilátkami sa mačiatka očkujú vo veku 8-9 týždňov s revakcináciou o 3-4 týždne. Druhá dávka by mala byť podaná vo veku 12 týždňov (a viac).

Používa sa kombinovaná vakcína proti komplexu mačacej chrípky (Herpes a Calicivírus)panleukopénii. Tá istá vakcína za zopakuje po 3-4 týždňoch s následným jednoročným revakcinačným intervalom. Vo veku 3- 6 mesiacov je každá mačka povinná mať zaočkovanú besnotu.

Dospelá mačka sa zaočkuje 2 krát z rozpätím 3-4 týždne kombinovanou vakcínou, a potom raz ročne.


Nadštandardné očkovanie mačky

Chlamydióza

Chlamydophila felis je patogén zodpovedný za chronické respiračné príznaky a zápaly spojiviek u mačiek. Ochorenie nie je smrteľné a väčšinou má mierny priebeh, ale je nepríjemné svojou zdĺhavosťou, návratnosťou po zdanlivom preliečení, a teda vyžaduje dlhodobú starostlivosť a aplikáciou liekov. Očkovanie sa odporúča u rizikových skupín mačiek, v útulkoch, chovných staniciach, hlavne tam, kde sa ochorenie vyskytuje. Chlamydophila felis sa očkuje spolu s panleukopéniou a herpes/kalicivirózou, a teda rozširuje spektrum základnej kombinovanej vakcíny.

 Mačacia leukémia

Vakcinovať sa môžu mačiatka od 8 týždňov veku , aplikáciu treba opakovať o 3-5 týždňov, a potom raz ročne. Leukémia sa môže očkovať ako súčasť kombinovanej vakcíny proti iným mačacím chorobám. Existuje aj monovalentná vakcína, ktorá sa môže zaočkovať samostatne, ale minimálne v dvojtýždňovom intervale od iných vakcinácií. Zviera, ktoré je už infikované, nebude z vakcinácie profitovať , a preto by sa malo pred očkovaním otestovať na ochorenie mačacou leukémiou.

Infekčná peritonitída mačiek

Infekčná peritonitída je ochorenie s mnoho tvárami, podstatou je tvorba granulómov (zápalových ložísk) v rôznych častiach tela, hlavne na výstelkách telových dutín, čo sa prejaví tvorbou efúzií (výpotku) v brušnej a/alebo hrudnej dutine. Ochorenie konči skôr či neskôr smrťou, neexistuje efektívna liečba. Prevencia je možná pomocou vakcinácie od 16 týždňa veku s reaplikáciou o 3 týždne. Vakcína sa aplikuje do nosných dierok. Chránenosť po druhej dávke je jeden rok.

 

FRETKA

Fretky sa očkujú proti psinkebesnote. Optimálny vek primovakcinácie je 10týždňov s revakcináciou vo veku 14 týždňov, a potom raz ročne.


KRÁLIK

Králiky sa očkujú proti králičiemu morumyxomatóze.

Existuje viac vakcín od rôznych výrobcov s obsahov jedného alebo oboch patogénov a s rôznou dĺžkou imunity. My s obľubou používame vakcínou ktorá obsahuje pôvodcu ako moru tak aj myxomatózy a po jednorázovej aplikácii navodí imunitu na celý rok.