Cintorínska 4, 900 28, Zálesie        +421 948 162 900

PARAZITY


Odčervenie (ošetrenie proti vnútorným parazitom).

Vnútorné parazity- ploché a oblé červy sú žiaľ veľmi reálnou súčasťou života väčšiny zvierat. Takmer každé mláďa sa rodí zo zárodkami škrkaviek, ktoré sa dostávajú do tela placentou matky a neskôr prostredníctvom materského mlieka. Sú to larvičky, ktoré putujú telom a v priebehu 2-3 týždňov dospievajú v dospelé červy parazitujúce v čreve hostiteľa produkujúce vajíčka, ktoré odchádzajú stolicou a sú schopné infikovať ďalšieho vnímavého jedinca.

Z toho dôvodu začíname s odčervovaním už u mláďat psov a mačiek vo veku dvoch týždňov, toto opakujeme každé 2 týždne do veku dvoch mesiacov, následne zmiernime intenzitu na raz mesačne do veku 6 mesiacov, kedy nabehneme na dlhodobý interval raz za štvrť roka. Prístup k odčervovaniu môže byť individuálny a v prípade zvierat, ktoré sa zdržiavajú v domácnosti , nemajú prístup k vonkajšiemu prostrediu, alebo verejným plochám s pohybom iných zvierat ,staré, choré a podobne jedince s minimálnym rizikom nákazy parazitmi môžeme manažovať vyšetrením stolice raz ročne a cieleným odčervením len v prípade pozitívneho nálezu parazitov.

Opačný prípad sú mačky - lovci, ktoré sa pravidelne reinfikujú parazitmi prostredníctvom ulovenej koristi  a intenzita ich odčervovania by mala byť raz za mesiac.

Ostatné záujmové domáce zvieratá sa odčervujú na základe rozboru stolice.


Ako to prebieha:

Prípravky slúžiace na odčervenie sú dostupné v niekoľkých formách a máme možnosť si vybrať najvhodnejšiu variantu podľa potreby.

Tablety sa najčastejšie používajú u psov, ktorí nemajú väčší problém nechať sa ´oklamať´ schovaným liekom do pamlsku, či tolerujú vloženie tabliet do papuľky.  Dávku stanoví veterinár podľa hmotnosti psa. Existujú , samozrejme aj tablety pre mačky, tie však proti prehltnutiu tabletky väčšinou urputne bojujú. V takom prípade môže byť vhodnejšie použiť odčervovaciu pastu, ktorá sa vyrába ako pre mačky, tak aj pre psi.

Ak ani táto aplikačná forma nevyhovuje existujú prípravky vo forme ´spot on´, ktoré sa kvapnú na kožu a po ich vstrebaní organizmom pôsobia na červy vo vnútornom prostredí.

Všetky registrované prípravky proti červom sú efektívne za podmienky dodržania návodu  uvádzaného výrobcom, a teda často vyslovovaná laická domnienka, že tablety na odčervenie sú aj tak najefektívnejšie sa nezakladá na laboratórne overených štúdiách.

Injekčná forma liekov na odčervenie nie je na Slovensku zatiaľ registrovaná.

Po odčervení môže majiteľ pozorovať prítomnosť červov v stolici, dokonca sa stáva, že zviera červy vyvracia. Pozitívny nález znamená, že odčervenie treba zopakovať po dvoch týždňoch a následne overiť úspešnosť terapie vyšetrením stolice.

Vonkajšie parazity

Jedná sa hlavne o kliešte, blchy, svrab, švoly, problém však môže robiť rôzny lietavý/bodavý hmyz typu komáre, muchničky, muchy...

Exponované sú hlavne zvieratá žijúce vonku a tie ktoré prichádzajú do kontaktu s inými štvornohými kamarátmi. Je však veľmi reálna aj infestácia blchami u výhradne doma žijúcich mačiek, v prípade že zdrojom kontaminácie blšími vajíčkami sú šaty majiteľa či chovateľské pomôcky (hrebene, peliešky...)


Schéma ošetrenia:

Zvieratá, ktoré sa stretávajú s inými a pohybujú sa vonku je vhodné držať po celú dobu ošetrené antiparazitárnymi prípravkami.

Obojky: Existujú rôzni výrobcovia obojkov pre psi aj mačky, efektivita sa však rôzni a odporúčame nechať si poradiť v ambulancii, ktorý z nich naozaj funguje. Dĺžka pôsobenia sa pohybuje od 5 do 8mesiacov. Obojky nie sú vhodné u zvierat, ktoré žijú v tesnom kontakte s ich majiteľmi, hlavne ak sú nimi deti a tehotné ženy. Častým šampónovaním zvieraťa sa môže dočasne znížiť účinnosť obojku, kúpanie vo vodnej ploche, či zmoknutie účinnosť neznižuje. Zviera musí mať obojok stále nasadený, aby sa zaručila konštantná účinnosť. Mačacie obojky sú opatrené bezpečnostnou poistkou, aby sa obojok pretrhol v prípade zakliesnenia mačky v poraste či inde pri mačacích potulkách.

Obojky sú finančne najvýhodnejšie, pôsobia proti kliešťom a blchám repelentne, niektoré dokonca odpudzujú komáre a muchničky.

´Spot on´ prípravky: Laicky nazývane ampulky, či vodičky za krk. Sú ďalšie efektívne prípravky proti rôznym ektoparazitom.  Dĺžka pôsobenia je obmedzená na 1 mesiac (v prípade kliešťov a niektorých prípravkov na báze fipronilu dokonca menej). Šampónovanie výrazne znižuje účinok. Platí pravidlo nekúpať zviera šampónom 2 dni pred a po aplikácii spot on prípravku. Výhodou je,          že zviera aplikovaný prípravok ´nestratí  tak ako je to možné pri obojku. Spektrum účinku a efektivita sa u jednotlivých prípravkov veľmi odlišuje a odporúčame poradiť sa s veterinárom o vhodnosti konkrétneho preparátu pre Vaše zvieratko.

Tableta proti ektoparazitom

Väčšina chovateľov už zaregistrovala túto ´novinku´, ktorou je tableta vo forme pamlsku pre psi , ktorá ich ochráni po dobu až troch mesiacov proti blchám a kliešťom. Výskumy  dokonca ukazujú že usmrcuje aj  ďalšie ektoparazity typu ušný svrab a demodex. Tableta sa dá použiť v mierne zvýšenej dávke ako u psov aj u mačiek, avšak chutnosť, a tým ochota prijať tabletu u tohto živočíšneho druhu nie je zaručená. Obrovskou výhodou je fakt, že ani časté šampónovanie (ako je nutné v prípade niektorých vážnejších dermatologických pacientov) neznižuje efektivitu prípravku.  Nevýhodou je absencia repelentného (odpudzujúceho) účinku na parazity, takže je teoreticky možné , že majiteľ bude pozorovať pohyb kliešťov po srsti, dokonca sa niektoré môžu na krátku dobu aj prisať, čo však nestačí k infekcii niektorého kliešťom prenosného ochorenia.

Jednotlivé aplikačné formy sa môžu vzájomne podľa potreby kombinovať

Pozor treba dávať v prípade použitia niektorých prípravkov určeným pre psi (spreje, spot on, obojky) mačkám, pre ktoré sú určité ektoparazitiká vysoko toxické.

Spreje, šampóny

Táto forma ektoparazitík pre spoju nepraktičnosť, nutnosť častej aplikácie, nerovnomernú distribúciu prípravku nie je populárna a v súčasnosti nie je dôvod k ich používaniu.